Czy kredyt mieszkaniowy jest kredytem hipotecznym?

kredyt mieszkaniowy i hipotecznyCzęsto słyszymy o tym, że wzrasta ilość umów o kredyty mieszkaniowe w bankach? Wielu z nas zastanawia się czym one właściwie są. Czy kredyt mieszkaniowy, to dokładnie taki sam produkt, jak kredyt hipoteczny? To rozległa kwestia, czasami nawet będąca powodem sporów, ale trzeba przeciwstawić się pewnym faktom i uświadomić sobie, że kredyt mieszkaniowy w większości przypadków jest po prostu korzystniej oprocentowanym kredytem gotówkowym, z tą różnicą, że możemy go przeznaczyć na wskazane przez nas cele związane z naszym mieszkaniem albo domem. Kredyt mieszkaniowy, w przeciwieństwie do hipotecznego możemy przeznaczyć na przykład na wyposażenie naszego mieszkania, zakup mebli, zakup niezbędnych nam urządzeń, ale także na odświeżenie mieszkania, również na wykończenie wnętrza nowego domu. W przypadku kredytów hipotecznych nie jest to oczywiście możliwe. Sprawdźmy zatem czym różnią się oba kredyty.

Oto zasadnicze różnice miedzy kredytem mieszkaniowym i hipotecznym, oraz ich podobieństwa:

Kredyt hipoteczny

– gotówka przeznaczona jedynie na zakup nieruchomości.

– możliwość długiego okres kredytowania do 35 lat.

– obciążenie naszej hipoteki.

Kredyt mieszkaniowy

– gotówkę możemy przeznaczyć zarówno na zakup nieruchomości, jak i na jej remont, a także na wszelkie inne opłaty związane z użytkowaniem naszego lokalu – również na opłaty stałe, takie jak energia elektryczna czy też gaz.

– możliwość spłaty jak w przypadku hipotecznego przez nawet 35 lat.

– kredyt mieszkaniowy nie obciąża hipoteki naszej nieruchomości.

Generalnie każdy kredyt hipoteczny jest kredytem mieszkaniowym, przeznaczonym na zakup nieruchomości, ale nie każdy kredyt mieszkaniowy jest hipoteczny, bowiem w większości przypadków nie ma takiej konieczności, by obciążać hipotekę naszej nieruchomości. To tak naprawdę odmiana kredytu gotówkowego, z wyznaczonym celem, oraz bardzo atrakcyjnym oprocentowaniem. Taki kredyt mieszkaniowy możemy przeznaczyć na jeden lub kilka z wielu celów związanych z zakupem i użytkowaniem naszego mieszkania.

Czy warto to wiedzieć?

Ktoś zastanowi się – po co w ogóle nam taka wiedza, przecież wszystko może wyjaśnić nam przedstawiciel banku. Otóż warto, bo często reklamy i promocje wprowadzają w błąd, mając wiele niedomówień i niejasności, które już na początku warto znać. Dzięki temu krótkiemu wpisowi nie nauczycie się profesjonalnych kwestii związanych chociażby ze zdolnością kredytową, jednak będziecie mieli świadomość i umiejętność odróżnienia tych dwóch kredytów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.